[PowerNex] Mean Well LPC-150-350 430V 350mA 150W Single Output LED Power Supply
★★★★★ 4.4 112 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by holwick.biz
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
FeaturesConstant current modeLPC-60/100: 90~264VAC input;LPC-150: 180~305VAC input onlyHigh efficiency up to 90%Fully encapsulated with IP67 levelIsolation class II, no F.G.Class 2 power unit / Pass LPS (LPC-60)Low cost, high reliabilitySuitable for LED-based decorative / architectural lighting,LED stage, theater lighting, and LED electronic displaysProtections: Short circuit / Over voltage / Over temperature (LPC-150 only)2 years warranty
  • Constant current mode
  • High efficiency up to 90%
  • Fully encapsulated with IP67 level
  • Isolation class II, no F.G.
  • 2 years warranty
Model LPC-150-350
Brand Name MEAN WELL
Item Weight 0.74 Kilograms
Part Number LPC-150-350
Manufacturer MEAN WELL
Power Source Corded Electric
Mounting Type Surface Mount
Specification Met FCC, UL
EU Spare Part Availability Duration 2 Years
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
112 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (91)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (12)